ROLETOWE
Podejmując decyzję co do tkaniny, która zostanie użyta w naszych roletach, musimy zdawać sobie sprawę, że od naszego wyboru zależeć będzie ilość światła wpadająca do pomieszczenia, a co za tym idzie panujący w nim klimat.
Generalna zasada to: dobór tkanin jaśniejszych niż kolor ścian w pomieszczeniu, gdy mamy do czynienia z pełnymi, nasyconymi kolorami – tworzymy wtedy przeciwwagę, jasny akcent, rozjaśniający pokój; natomiast całkiem jasne kolory lub nienasycone, pastelowe barwy wymagają raczej odwrotnego działania – ciemniejsza tkanina rolety doda pomieszczeniu dynamiki. Nie wybierajmy identycznej barwy dla ścian oraz rolet, jeśli już koniecznie musi to być ten sam kolor, zróżnicujmy go co najmniej o ton lub dwa, aby pomieszczenie nie wydawało się płaskie, monotematyczne. Dobierajmy kolory tak, aby współgrały z pozostałymi elementami wnętrza: meblami, lampą, ozdobnym wazonem, reprodukcją obrazu – kierujmy się konsekwencją barwną oraz dążmy do wizualnej harmonii.
Istotną kwestią, którą warto rozważyć dobierając kolor tkaniny jest orientacja naszego pomieszczenia względem stron świata; słowem to, jakie światło wpada do naszego pokoju i o jakiej porze dnia. Pomieszczenia z oknami na południe i zachód są doświetlane ciepłym, pomarańczowym światłem i można je przesłaniać neutralnymi kolorami tkanin. Pomieszczenia z oknami zorientowanymi na wschód i północ, gdzie wpada niewiele światła o chłodniejszej temperaturze, potrzebują intensywniejszych kolorów tkanin, takich, które poddane działaniu światła wizualnie je ocieplą.
Kolejny wybór, przed jakim stajemy to kwestia doboru rodzaju materiału. Jeśli wybierzemy materiał o rzadkim splocie włókien, przy opuszczonych roletach nadal będziemy korzystać ze stosunkowo dużej ilości światła przenikającego przez tkaninę rolety do pomieszczenia. Gęsty splot włókien lub w skrajnym przypadku zastosowanie tkanin podgumowanych spowoduje ograniczenie przepuszczanego przez rolety światła aż do kompletnego jego zablokowania. Należy jednak pamiętać o pewnym mankamencie tkanin podgumowanych – zwłaszcza w okresie letnim, kiedy mamy do czynienia z dużym nasłonecznieniem i wysokimi temperaturami w obszarze okna, powietrze między taką tkaniną a szybą okna będzie się mocno nagrzewać, czego skutkiem może być wybrzuszanie się materiału rolety i jego wypychanie z prowadnic. Jeśli więc szukamy rolety na okna mocno nasłonecznione o dużych przeszkleniach, tkanina podgumowana nie wydaje się najlepszym pomysłem.
Na koniec słowo na temat wzorów geometrycznych na tkaninach. Te zorientowane pionowo, optycznie wyciągną przestrzeń okna w górę, wzory poziome – odwrotnie, wizualnie je poszerzą. Możemy je stosować, ale z umiarem – jeśli ściany w pomieszczeniu są gładkie, jest to dobry pomysł na wprowadzenie elementu ożywiającego, podnoszącego dynamikę wnętrza. Jeśli natomiast pokryte są one wzorzystą tapetą – odpuśćmy sobie ideę wzorów na rzecz materiałów gładkich.